Najnowsze wiadomości

30 maja 2024 8:38

5 ZASAD PRZECHOWYWANIA ZIARENEK MARIHUANYZiarenka marihuany znajdują szereg zastosowań w kuchni można z ich pomocą przygotować pyszne potrawy, a także jeść na surowo jako dodatek do musli. Ale nasiona to nie lada gratka dla kolekcjonerów. Źle przechowywane mogą tracić swoje cenne właściwości odżywcze, a także aromat, nie wspominając, że kolekcjonerskie odmiany tracą swój świeży wygląd. Mamy więc dla Was kilka zasad przechowywania nasion.

Prawidłowe przechowywanie sprawia, że mogą one przetrwać nawet 10 lat. Wprawdzie taka trwałość będzie możliwa do uzyskania jednak producenci podają optymalny okres trwałości do 5 lat. Jeśli jednak nie zapewni się odpowiednich warunków nie zabezpieczy ziarenek to nawet już po 3 miesiącach będzie trzeba je wyrzucić.

Hermetyczny pojemnik

Wprawdzie kluczowymi czynnikami podawanymi przez specjalistów jest temperatura, wilgotność i światło, ale to pojemnik ma najważniejszą rolę w magazynowaniu. Tylko szczelny pojemnik odetnie ziarenka od tlenu oraz szkodliwego środowiska. Zamiast decydować się na worki lepiej wybrać woreczki strunowo zamykane a potem włożyć je do szklanego pojemnika. Takie zamknięcie gwarantuje super szczelność i długi czas można je przechowywać.

Odpowiednia temperatura

Wskazuje się, że ziarenka nie powinny być narażane na temperaturę niższa niż -5 stopni wyższą niż 5 stopni. Jednak trzeba zachować optymalną, a więc nie doprowadzać do wahań, które mogą obniżyć żywotność nasion. Dodatkowo unikać trzeba również dostępu do światła, ponieważ w ten sposób może dojść do aktywacji ziarenek i może pobudzić się ich mutacja. Zatem trzeba dbać o pomieszczenia ciemne, a nasiona przechowywać w zaciemnionym miejscu.

Susz z konopi

Suche miejsce

Szczelnie zamknięte ziarenka marihuany należy przechowywać w suchym pojemniku i z dala od wody a także w miejscu, gdzie nie występuje zawilgocenie. Tylko w ten sposób zabezpieczy się je przed pleśnią i przedwczesnym kiełkowaniem. Wilgotność powietrza przekraczają około 20 – 30 procent będzie uszkadzać nasiona.

Odciąć od tlenu

Na skutek działania wody lub wilgoci ziarenka marihuany mogą zaczynać kiełkować, wytwarzają wtedy etylen a więc pojawia się naturalny hormon roślinny. Tak samo kontakt z tlenem nie jest wskazany, stąd zalecane jest trzymanie w hermetycznym pojemniku. Dzięki temu będzie można uniemożliwić roślinom oddychanie, co ostatecznie sprawia, że będzie można ograniczyć wczesne kiełkowanie. Można decydować się również na specjalne opakowania, które absorbują tlen. Mają one granulki żelaza lub kryształki soli.

Wbrew pozorom trzymanie nasion w lodówce nie jest dobrym rozwiązaniem. Panuje tam wilgoć, wiec konieczne będzie również należyte zabezpieczenie pojemników. Najlepszym miejscem do trzymania marihuany w temperaturze pokojowej, w zamkniętej szafce. Najlepiej kładąc obok środki, które będą pochłaniać wilgoć, domowym sposobem będzie ryż, można także stosować żel silica w postaci kulek albo specjalnych saszetek. Również będzie się on dobrze sprawdzał w praktyce i będzie można oczekiwać, że wilgoć zostanie ograniczona w znaczącym stopniu.