Najnowsze wiadomości

17 czerwca 2024 2:05

Aurora oferuje teraz medyczną marihuanę z niższym VAT-emPolskie apteki będą teraz taniej sprzedawać medyczną marihuanę. Aurora Poland złożyła wniosek o obniżenie stawki VAT na swoje produkty w kwietniu. Nie była to pierwsza próba obniżenia stawki VAT na susz dostępny w aptekach. O próbach obniżenia stawki podatku przez Spectrum Therapeutics, które zakończyły się niepowodzeniem, informowaliśmy nieco ponad dekadę temu. Pacjenci będą zadowoleni z obniżenia podatku. Poniżej więcej szczegółów, a także lista produktów, których dotyczyć będzie obniżka podatku.

Polskie apteki nie prowadzą sprzedaży medycznej marihuany. Gram suszu marihuany kosztuje od 60 do 70 zł. Wpływ na cenę ma opodatkowanie produktu. Wynosiło ono 23% dla wszystkich produktów z medycznej marihuany od dowolnego producenta.

Spectrum Therapeutics ponad rok temu podjęło pierwszą próbę legalizacji medycznej marihuany z 8% stawką VAT. Można o tym przeczytać na stronie T U T J. Niestety, nie udało się wtedy osiągnąć sukcesu.

Medyczna marihuana jest w końcu nieco bardziej przystępna cenowo

Aurora Polska sp. podjęła w tym roku podobne starania. Aurora Polska sp. złożyła 20 kwietnia odpowiednie wnioski, aby ich produkty zostały objęte niższą stawką podatkową. Tym razem im się udało. VAT na trzy produkty firmy Aurora Polska został obniżony do 8%. Produkty te będą więc finalnie tańsze.

O tym, jaka stawka VAT obowiązuje na dany produkt, decyduje jego kwalifikacja.

Wzrost stawki podatku z 23 proc. do 8 proc. i wynikająca z tego niższa cena dotyczy trzech produktów firmy Aurora Polska sp.z o.o. :

  • Aurora Cannabis Flos 20/1 (20% THC, 1% CBD)
  • Aurora Cannabis Flos 8/8 (8% THC, 8% CBD) [czasowa niedostępność].
  • Aurora Cannabis Flos 1/12 (1% THC, 12% CBD)

Produkt 1/12 jest obecnie dostępny w aptekach. Jednak pozostałe dwa produkty będą dostępne za kilka dni.

Aurora Polska poinformowała nas, że podmioty odpowiedzialne za dystrybucję tego leku zostały poinformowane o decyzji. Aurora Polska potwierdziła obniżenie ceny kontaktując się z hurtowniami, które dystrybuują ich produkty. Działania Aurory są znaczące, ponieważ hurtownie mogą jeszcze przez jakiś czas opóźniać obniżkę cen. Z naszych informacji wynika, że wszyscy dystrybutorzy suszu Aurory oświadczyli, że po otrzymaniu decyzji natychmiast obniżą cenę.