Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 4:23

Część druga: Jak uprawiać konopie na zewnątrz



Miejsce znalezione, genetyka wybrana, sadzonki posadzone. Faza wegetatywna, zwana również fazą wzrostu, została rozpoczęta. To właśnie wtedy roślina nabiera zielonej masy i tworzy kolejne pędy. W fazie kwitnienia zostaną one obsypane kwiatami. Krzewy są trenowane poprzez przycinanie i przyginanie w trakcie wzrostu. Robi się to po to, aby w kolejnej fazie, czyli w czasie kwitnienia roślina wytworzyła jak najwięcej pąków kwiatowych. Oto kilka wskazówek, jak sobie z tym poradzić i jak karmić swoje pąki podczas obu faz życia. Część druga jest o tym, jak uprawiać konopie na zewnątrz.

Część pierwszą naszej serii o uprawie outdoor, Zielone Przewodniki, można znaleźć na stronie T U T A J

Odżywianie

Kluczowe znaczenie ma rodzaj zastosowanego podłoża. Można ograniczyć nawożenie do pierwszych kilku tygodni, jeśli podłoże jest mieszanką wykonaną przez Ciebie lub kupioną. Informacje na ten temat znajdziesz w tekście, Fundament silnych roślin - podłoże i dobrze rozwinięte korzenie.

Bogata w składniki odżywcze gleba jest niezbędna dla roślin rosnących pod słońcem. Dzięki niej ograniczamy konieczność odwiedzania szkółki, aby nakarmić nasze dzieci. W fazie wzrostu należy zadbać o odpowiednią ilość azotu (N), a przy podlewaniu dodać ukorzeniacz. Warto również dodać witaminy, oraz aminokwasy.

Odmiany pełnosezonowe kwitną w sierpniu w zależności od tego czy jest to początek czy druga połowa. Odmiany autoflowering osiągają ten etap po około pięciu tygodniach, w zależności od odmiany. Jak można stwierdzić, czy to już? Najpierw widać jajniki kwiatowe i pierwsze białe włoski. Podłoże do kwitnienia powinno być natychmiast zasilane. Następnie zaczynamy dokarmiać rośliny przede wszystkim potasem(K) lub fosforem(P). Następnie przestajemy dokarmiać azotem. Warto podlewać krzewy przynajmniej raz na trzy-cztery tygodnie nawozem P/K w stosunku 13/14. Dzięki temu roślina będzie szybciej tworzyć kwiatostany.

W kolejnych tygodniach można zastosować jeden z wielu dostępnych wzmacniaczy kwitnienia konopi, czyli tzw. Boostery, ale nie należy przestawać podawać PK. Zwiększają one masę topów.

RADA - Nie należy stosować nawozów do roślin zewnętrznych, jeśli nie jest to zalecane przez producenta. Gleba jest często zmywana przez żywioły, takie jak deszcz czy poranna rosa. Nawet podwójna dawka może spowodować.

Dwa tygodnie przed opadem spłucz roślinę z wszelkich nawozów. Podlej ją albo samą wodą, albo wodą ze środkiem wypłukującym zbędne elementy.

Należy również podawać dzieciom makroelementy (N.P.,K), ale warto wzbogacić dietę o mikroelementy takie jak mangan, żelazo i molibden.

(Easy Sativa w doniczce 20 l.

Trening - Zwiększanie plonów poprzez manipulowanie roślinami

Przycinanie i wyginanie roślin jest konieczne, aby zapewnić im produkcję jak największej liczby kwiatostanów. Są one znane jako trening roślin. FIM i LST to dwa główne rodzaje treningu dla roślin uprawianych w chmurze. Zaleca się jednoczesne stosowanie FIM i LST, aby zmaksymalizować plony.

FIM

Technika ta polega na przycięciu głównego pędu tak, aby gałęzie poniżej punktu cięcia stały się głównymi pędami. Można to również zastosować do gałęzi bocznych, aby zwiększyć rozmiar krzewu.

Zielona rada: Wszelkie prace ogrodnicze obciążające roślinę (przyginanie czy przycinanie) najlepiej wykonywać przed zapadnięciem zmroku. Zwiększy to szybkość regeneracji i zmniejszy stres.

LST Trening niskiego stresu

Technika ta ma na celu wzajemne uzupełnianie się. Ważne jest, aby zrozumieć powody, dla których wyginamy roślinę i procesy, które w niej zachodzą. Najpierw krótki opis techniki. Kiedy krzew osiągnie odpowiedni rozmiar, główna łodyga powinna być wygięta tak, aby rosła równolegle do ziemi (patrz rysunek). Będzie to miało dwie korzyści dla hodowcy.

Po pierwsze, wszystkie gałęzie zostaną odsłonięte. Uważam jednak, że ważniejsze jest działanie hormonów, które roślina produkuje - auksyn. Jest ich wiele rodzajów, a ich działanie może być złożone i zróżnicowane. Ja uproszczę sprawę. Niewykształcone rośliny konopi wytwarzają jeden główny szczyt, który jest wyraźnie większy od innych. To właśnie dlatego tak się dzieje. Jest to spowodowane auksynami. Mówią one roślinie, który kwiatostan jest najwyższy (czytaj: ma najlepsze warunki). Roślina będzie traktować najwyższy kwiatostan jako pierwszy. Jeśli poświęci najwięcej energii na ten szczyt, będzie on największy. Mówiąc prościej, jeśli wszystkie gałęzie mają taką samą wysokość na swoich końcach, roślina będzie traktować każdą z nich jako główną.

Kiedy należy trenować? Pełnosezonowe pogrubianie od początku lub końca drugiej połowy lipca, w zależności od odmiany. Automatykę można prowadzić do piątego tygodnia.

(Schemat treningowy LST)

Zielona wskazówka: Jeśli krzew nie jest dobrze nawodniony, wszelkie czynności wymagające zginania, rozciągania, powinny być wykonywane, gdy jest lekko sucho. Łodygi rośliny, która była bez wody przez kilka dni, będą bardziej elastyczne i mniej podatne na złamanie. Nawodniona roślina jest sztywniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia.

Najczęstsze problemy

Wiele czynników poza naszą kontrolą może sprawić, że uprawa na wolnym powietrzu stanie przed wieloma wyzwaniami. Przesuszenie lub przelanie, zwierzęta i ślimaki czające się w krzakach, wichury i tak dalej to niektóre z najczęstszych problemów. Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tymi problemami. Oto niektóre z nich:

Zbyt mokra lub zbyt sucha ziemia

To zależy w dużej mierze od lokalizacji. Chociaż suszą można zarządzać poprzez zwiększenie liczby i częstotliwości wizyt w ogrodzie, nadmierna wilgoć może powodować problemy. W takim przypadku rośliny można zakopać w workach lub donicach, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji. Trzeba będzie poczekać na łaskę natury. Przesuszenie i przeludnienie można zauważyć w bladych, klapniętych liściach.

Leśne stworzenia

Odległość od miasta lub innych terenów zabudowanych zwiększa liczbę zwierząt leśnych. Oznacza to, że im bardziej oddalone miejsce, tym częściej odwiedzają je jelenie, dziki i sarny. Problemem mogą być ślimaki, jeśli krzewy są jeszcze małe. Aby uniemożliwić im dotarcie do rośliny, można po prostu w pewnej odległości rozsypać sól. Od Ciebie zależy, jak sprawić, aby sól zatrzymywała jak najwięcej. Jelenie i inne duże zwierzęta mogą przegryzać, deptać lub zjadać rośliny na każdym etapie ich cyklu życia.

Do ochrony przed tego typu sytuacjami najlepsze są dwa rozwiązania. Pierwszym jest zakup repelentów na dzikie zwierzęta w sklepach rolniczych, ogrodniczych i podobnych. Używaj tylko repelentów, które są oparte na moczu lub innych zapachach drapieżników i które nie szkodzą środowisku. Można je nałożyć na kawałek materiału i pozostawić. Możesz przekroczyć zalecaną dawkę na opakowaniu, dodając więcej. Druga metoda to dyskretne, niskoprofilowe ogrodzenie wykonane z materiałów, które się kamuflują (np. zielony drut). Połączenie obu metod może zwiększyć Twoje szanse na sukces.

Wiatr

Kolejna sprawa to wszelkiego rodzaju burze i wichury. Mogą one wyrządzić poważne szkody i często przychodzą niespodziewanie. Warto podjąć środki ostrożności, aby ich uniknąć. Rozwiązaniem jest umieszczenie wzdłuż głównego pnia bambusowego kija i przywiązanie go do niego. Warto przyjrzeć się okolicy po większych burzach lub wichurach, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Pleśń

Problemy z pleśnią mogą rozwinąć się pod koniec sezonu, gdy pogoda nie jest tak sprzyjająca. Regularnie sprawdzaj swoje rośliny. Im bardziej zwarte są kwiaty, tym większa szansa na pojawienie się pleśni.

Grzyb pleśniowy jest zawsze

Pochodzi z wnętrza kwiatów, w pobliżu łodygi. Widać, że cała górna część kwiatu jest zainfekowana od zewnątrz.

Szara pleśń jest najczęstszym wrogiem konopi. Można zakupić spraye do jej zwalczania. Należy jednak pamiętać o okresie karencji. Czas, który jest potrzebny, aby środek został usunięty z rośliny. Szara pleśń jest łatwiejsza do zrozumienia, jeśli przeczytasz nasz artykuł "Pleśń: Czym jest i jak możesz jej uniknąć?" ".

Szacunek dla przyrody to coś, o czym powinniśmy zawsze pamiętać. Natura odwdzięczy się, jeśli będziemy o nią dbać. Staraj się szanować naturę, gdy odwiedzasz ogrody. Nie śmiećcie, nie zostawiajcie nic po sobie, nie ingerujcie w krajobraz. Bądźmy pełni szacunku dla miejsc, do których jesteśmy zapraszani.

Ten tekst ma charakter edukacyjno-informacyjny i jest przeznaczony dla polskojęzycznych mieszkańców Europy. Przypominamy, że uprawa konopi innych niż włókniste w Polsce nie jest dozwolona i nie należy jej popierać.