Najnowsze wiadomości

25 września 2022 6:28

Debata na temat marihuany w TVP Info.We wczorajszym porannym programie TVP Info "Minęła 8", odbyła się 40-minutowa dyskusja na temat marihuany i tego, czy należy zmienić prawo. W rozmowie wzięli udział Beata Maciejewska (z lewej), Agnieszka Ścigaj, Marta Golbik, Robert Gontarz (PiS) oraz Robert Anacki ("Porozumienie"). Czy w najbliższym czasie można spodziewać się liberalizacji przepisów dotyczących konopi? Oto jak wyglądała rozmowa i jakie są poglądy polityków na temat marihuany.

TVP Info: Debata o marihuanie

We wczorajszym programie "Minęła 8", w TVP Info, prezenterka rozmawiała z posłami na temat prawa i legalizacji marihuany.

W rozmowie wzięło udział kilku polityków z różnych partii politycznych. Poniżej przedstawiamy stanowiska poszczególnych posłów w tej sprawie.

Beata Maciejewska (Lewica)

Ta sprawa jest znana ze stanowiska posłanki Lewicy. Pani Beata przewodniczy sejmowej komisji ds. legalizacji marihuany. O zespole i jego celach mówiła w swoich wypowiedziach. Pani Maciejewska nakreśliła kilka najbardziej palących obecnie kwestii, którymi jej zdaniem zajmie się zespół. Posłanka Lewicy proponuje "pakiet ustaw konopnych", który obejmuje marihuanę rekreacyjną, marihuanę medyczną oraz konopie włókniste.

Agnieszka Ścigaj (Kukiz '15 / PSL)

Posłanka Ścigaj była jedną z osób, które pomogły stworzyć obecną ustawę dopuszczającą stosowanie medycznej marihuany. W wielu kwestiach zgadza się z posłanką Maciejewską. Zaznaczyła również, że forsuje narodową uprawę medycznej marihuany, aby zwiększyć jej dostępność i obniżyć koszty dla pacjentów - te dwa założenia można znaleźć w pakiecie "ustawy konopnej". Pani Scigaj uważa, że obecne prawo przynosi więcej szkody niż pożytku i oferuje swoje wsparcie dla zespołu. Zwróciła uwagę, że obecne prawo dotyczące medycznej marihuany jest znacznie mniejsze niż to, co zaproponowali.

Marta Golbik (PO-KO)

Posłanka Golbik najpierw pochwaliła Liroya za pracę nad medyczną marihuaną i wyraziła swoje poparcie dla tej terapii. Jej zdaniem medyczna marihuana ma negatywny wpływ na życie młodych ludzi. Czy jest za liberalizacją prawa w tym temacie? Jej zdaniem ten temat wymaga wielomiesięcznej dyskusji.

Robert Anacki (porozumienie).

Poseł Anacki stwierdził na wstępie, że popiera medyczną marihuanę i jest dobrze zorientowany w jej pozytywnych skutkach w przypadkach neuroboreliozy. Choć popiera legalizację marihuany, to jednocześnie uważa, że w przypadku legalizacji czarny rynek powinien być ścigany ostrzej. Opowiadałby się za silnymi karami za przestępstwa związane z marihuaną w przypadku zmiany prawa. Prowadzenie pojazdów pod wpływem Uważa, że obecne prawo jest w dużej mierze odpowiedzialne za popularność legalnych dopalaczy. Trudno się z nim nie zgodzić. Wierzy w edukację nad karą.

Robert Gontarz (PiS).

Poglądy posła Gontarza wydają się bardzo zacofane. Jest on zwolennikiem medycznej marihuany. Odpowiedział na argument, że marihuana jest legalna dla nastolatków. Według posła Gontarza na tę kwestię należy patrzeć tylko w kategoriach dobra lub zła. Marihuana jest złą substancją, więc nie powinna być legalizowana. Nie przeszkadza mu fakt, że marihuanę można zdobyć bez żadnych konsekwencji prawnych. Przedstawiciel partii rządzącej uważa, że marihuana w najczystszej postaci jest złem. Stwierdził on, że:

Wszyscy znamy kogoś, kto używa marihuany. Ci ludzie są pełni ambicji i charyzmy.

Poseł PiS chwalił się wysokim niebezpieczeństwem uzależnienia. Przekonywał, że bardziej szkodliwy jest alkohol, który jest łatwo dostępny i chwalił Kościół katolicki za "nieocenioną pomoc w walce z alkoholizmem". Mimo to nie dziwimy się, że przedstawiciel obozu władzy ma wiedzę na temat średniowiecza.

TUT A J zawiera całą debatę TVP Info na temat marihuany.