Najnowsze wiadomości

30 maja 2024 8:23

Dubaj: Mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych został aresztowany po tym, jak wykryto u niego śladowe ilości marihuany w moczu.Po tym jak w jego moczu znaleziono ślady marihuany, policja w Dubaju zatrzymała amerykańskiego obywatela. Zatrzymanemu grozi teraz kilka lat więzienia, pomimo tego, że przed przylotem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich spożywał w swoim domu legalną marihuanę. Poniżej więcej szczegółów.

Po tym jak w jego moczu znaleziono ślady marihuany, amerykański mężczyzna został zatrzymany w Dubaju

Peter Clark, mieszkaniec Las Vegas, przyleciał do Dubaju 24 lutego i miał tam spędzić jeszcze kilka dni. Podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zachorował na zapalenie trzustki. Lekarze pobrali próbkę jego moczu, aby sprawdzić, czy nie ma w nim narkotyków. Lekarze znaleźli w amerykańskim ślady marihuany i powiadomili policję.

Zatrzymany obywatel USA nie był w pełni sił po chorobie, dlatego został przewieziony na oddział narkotykowy. Umieszczono go w celi wraz z co najmniej dziesięcioma innymi mężczyznami, którzy wszyscy zostali aresztowani za nielegalne posiadanie używek. Jak podaje "Detained in Dubai", zatrzymany odmówił przyjęcia leków ze szpitala. Doprowadziło to do infekcji w jego lewym łokciu.

Byłem w szoku, gdy dowiedziałem się, że zostałem oskarżony za posiadanie pozostałości marihuany w organizmie. Paliłem ją legalnie w swoim domu przed wejściem na pokład samolotu.

Peter Clark złożył następujące oświadczenie

Peter Clark został zwolniony 6 marca. Po kilku dniach pobytu w areszcie został pouczony, że ma wrócić do swojego hotelu i oczekiwać, że wkrótce skontaktuje się z nim policja. Mężczyzna przebywa w Dubaju od ponad miesiąca i nadal jest przetrzymywany. Niewykluczone, że w więzieniu może spędzić wiele lat.

Chociaż byłem świadomy surowego prawa narkotykowego w tym kraju, nie wierzyłem, że mogę trafić do więzienia za coś, co zrobiłem tutaj w Ameryce. Próbowałem wyjaśnić sytuację policji i starałem się być jak najbardziej skłonny do współpracy. Ale zostałem przeflancowany przez ten system.

Clark został dodany

Nie ma żartów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie używki są legalne. Każdy, kto zostanie znaleziony ze śladowymi ilościami jakiegokolwiek narkotyku, nawet marihuany, może trafić do więzienia. Za posiadanie jakiejkolwiek ilości marihuany minimalny wyrok to cztery lata. Za handel grozi kara śmierci. Wykrycie narkotyków w organizmie nie jest traktowane tak samo jak posiadanie. Warto o tym pamiętać, gdy planujemy podróż.

Piotr może spędzić lata w więzieniu za legalne używanie marihuany. Arbitralnie egzekwowane prawo w ZEA i brak jasnych konsekwencji oznacza, że może zostać skazany na lata. Nawet jeśli nie zostanie uznany za winnego, to i tak może być przeciągnięty przez długi i kosztowny proces sądowy.

Radha Stirling, założycielka i obecna przedstawicielka organizacji Detained in Dubai, zrelacjonowała tę historię.