Najnowsze wiadomości

10 września 2024 12:38

Funkcjonowanie układu endokannabinoidowego i rola fitokannabinoidów w konopiach indyjskich w schorzeniach związanych z kobiecym cyklem rozrodczym



Raphael Mechoulam odkrył, że każdy z nas posiada endokannabinoid (ECS), który powstał w 1988 roku. Jego podstawową funkcją jest utrzymanie zdrowego organizmu. Odgrywa również ważną rolę w kontrolowaniu całego cyklu reprodukcyjnego kobiet, który rozpoczyna się już w 20 tygodniu życia zarodkowego.

Rola fitokannabinoidów w konopiach oraz funkcja układów endokannabinoidowych w płodności kobiet i innych zaburzeniach związanych z płodnością.

Układ endokannabinoidowy (ECS) w organizmie kobiety pełni wiele ważnych funkcji. Rozpoczyna się od folikulogenezy, czyli procesu, w którym produkowane są jaja. Dojrzewanie oocytów, czyli komórek, które dają początek komórkom jajowym. Receptory ECS znajdują się w każdej części układu rozrodczego, w tym w macicy, jajnikach i jajowodach. Można je również znaleźć w czasie ciąży we wszystkich warstwach.

Funkcja ECS i HPO

Współdziała również z osią podwzgórze-przysadka-jajnik (HPO) wpływając na prawidłową funkcję układu endokrynnego i właśnie ta relacja jest jedną z najważniejszych funkcji kobiecego układu endokannabinoidowego, ponieważ kontroluje produkcję hormonów w jajnikach, transport zarodka, jego implantację i umiejscowienie w macicy.

Poziom anandamidu wzrasta podczas owulacji, a następnie spada przy zapłodnieniu. ECS zawiera enzymy, które są odpowiedzialne za syntezę i eliminację Anandamidu, naszego endogennego kannabinoidu. Pomaga to unormować jego poziom dla udanej implantacji.

Do utrzymania zdrowej ciąży potrzebna jest ścisła kontrola sieci: endokannabinoidy-hormony-cytokiny. Defekty w jej działaniu mogą prowadzić do patologii.

Nasze własne kannabinoidy, jak również fitokannabinoidy znajdujące się w obrębie konopi, działają silnie rozkurczowo na mięśnie macicy kobiet w ciąży, zapobiegając poronieniom lub przedwczesnym porodom.

Badania rozpoczynające się w 2020 roku wyraźnie pokazują, że transkrypcja receptora CB2 ma znaczenie w patogenezie przedwczesnych porodów. Im niższy jest jego poziom, tym.
ekspresji (czytaj: im mniejsza ilość kannabinoidów), oznacza, że było więcej przedwczesnych porodów.

Badanie na gryzoniach wykazało, że u myszy poddanych całkowitej inaktywacji (receptorów CB1) wywołano przedwczesny poród.

Modulacja układu endokannabinoidowego jest obiecująca jako leczenie problemów z płodnością. Musimy przeprowadzić więcej badań i mieć więcej doświadczeń w tej dziedzinie.

Potrzebnych jest wiele zmian legislacyjnych, aby ta gałąź nauki, Cannabis Medicine, mogła się w Polsce rozwijać.
Dekryminalizacja marihuany, aby pacjenci nie byli stygmatyzowani i nie czuli się jak przestępcy.