GREEN HOUSE SEEDS
7 lut 2019 - Seed banki
10 września 2024 12:06
Jaki jest maksymalny dopuszczalny poziom THC dla produktów suszonych? Wydaje się to proste. W przypadku konopi diabeł często tkwi w szczegółach. Jak oblicza się zawartość THC dla konopi? Jak suszone produkty są badane przez służby celne i laboratoria kryminalne? Te i wiele innych szczegółów można znaleźć w naszym najnowszym artykule.
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii opisuje dopuszczalną zawartość delta-9-THC w nasionach konopi dokładnie w następujący sposób: "...suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) i kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego, czyli THCa) w kwitnących lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20% w przeliczeniu na suchą masę" Brzmi jednoznacznie, ale w praktyce sprawa wcale nie jest taka prosta....
Bo co najmniej trzy kwestie budzą wątpliwości:
Do czego odnosi się "w suchej masie"?
Czy sumę delta-9-THC/delta-9-THCA podajemy jako jedną sumę, czy też podajemy ją w sposób "amerykański", tj. delta-THC +0,87 delta-9-THCA?
Co z niepewnością pomiaru? Podawać czy nie podawać? Czy wliczać ją do sumy?
W przypadku pierwszego punktu laboratorium interpretuje przepisy literalnie. Czyli tzw. sucha masa z definicji to masa substancji pozbawiona wody. Aby zapobiec dekarboksylacji form kwasowych kannabinoidów, każda próbka powinna być wysuszona do stałej wagi w temperaturze poniżej 70C.
Sytuacja jest korzystniejsza z perspektywy producenta/importera suszu konopnego. Zgodnie z nim konopie powinny być suszone w temperaturze poniżej 70C dla uzyskania stałej masy i przy wilgotności 8-13%. Problem z powyższymi przepisami polega na tym, że materiał roślinny musi być wysuszony do stałej masy i utrzymany w wilgotności 8-13% w temperaturze 70C. Możliwe jest wysuszenie próbki, a następnie przeliczenie wyników na zawartość wody w przedziale 8-13%.
Dlatego tak korzystne jest.
Jeśli zawartość wody w badanej próbce wynosi 10%, to zawartość delta-9THC będzie o 10% niższa. Oznacza to, że jeśli próbka trafi do organów ścigania, które będą kierować się interpretacją UE w tej kwestii, to legalne "wyższe zawartości delta-9THC" w marihuanie nie będą dozwolone.
W tym miejscu pojawia się pytanie:
"Jak polskie urzędy celne i kryminalne badają próbki?".
To pytanie zostało zadane wszystkim jednostkom w Polsce tego typu. Otrzymałem odpowiedzi, które można podsumować jako:
Temperatura suszenia: Może być tak niska jak temperatura pokojowa, do 35degC lub 70degC, a nawet do 105degC.
Czas suszenia jest odwrotnie proporcjonalny. Suszenie materiału roślinnego może trwać od 48 do 3 godzin lub do momentu, gdy stanie się on kruchy.
Brak jasnych wytycznych lub standardów może prowadzić do wielu nieporozumień w praktykach laboratoryjnych. Dobro naszych klientów uważamy za najważniejsze. Dlatego przestrzegamy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, aby uniknąć jakichkolwiek zarzutów prawnych za przekroczenie limitu prawnego delta-9-THC w posiadanym materiale.
Jako druga kwestia, przy sprowadzaniu suszu z zagranicy, czy to w wyniku innych przepisów lokalnych, czy też próby zwykłego oszustwa, raporty z badań otrzymywane od producentów/eksporterów często albo w ogóle nie zawierają zawartości delta-9-THCA, albo ona tam jest, ale sprzedawca zapewnia, że ważna jest tylko zawartość delta-9-THC lub suma delta-9-THC jest obliczana w następującym stosunku:
delta-9-THC i delta-9-THCA = 0,87delta-9-THCA + delta-9-THC
Gdzie:
0,87 to literaturowy stosunek molowy dla dekarboksylacji delta-9-THCA do delta-9-THC.
Tak na szczęście nie jest. Ustawa wyraźnie mówi, że zawartość delta-9THC jest sumą delta-9THC i delta-9THCA. Nie wspomina o konwersji form kwasowych do dekarboksylowanych.
Zgodnie z naszymi raportami, całkowita ilość delta-9THC w próbce jest podawana jako suma delta-9THC i delta9-THCA, bez żadnego mnożnika.
Trzecią kwestią jest prezentacja wyników pomiarów z niepewnością. Każdy pomiar obarczony jest niepewnością.
Niepewność odnosi się do rozrzutu wartości, które można w uzasadniony sposób przypisać mierzonej wielkości.
Można by ją określić jako dopuszczalny "błąd" w laboratorium. Jednakże nie jest to prawdą. Nie oznacza to, że raz otrzymasz wynik oznaczenia na poziomie 0,17%, a następnym razem na poziomie 0,23%. Ponieważ niepewność jest matematycznie obliczonym parametrem, na który składa się wiele czynników, trudno jest poznać dokładny wynik. Niepewność Cannalabs dla delta-9-THC w stężeniu 0,20% wynosi +/-0,03%. Jest to zgodne z unijną metodą ilościowego oznaczania delta-9THC w szczepach konopi, która dopuszcza "tolerancję" zaledwie 0,03%.
Jeśli laboratorium nie jest w stanie podać niepewności dla swojego pomiaru, to stosuje metodę unvalidated (niesprawdzoną i o sprawdzonym działaniu).
Ale dlaczego miałbym o tym wspominać?
Należy pamiętać, że wynik pomiaru nie musi reprezentować jednego punktu. Zamiast tego może być zakresem wartości. Na przykład:
Jeśli minimalna zawartość cukru w cukrze wynosi 96%, a nasz wynik to 95% +/- 3%, oznacza to, że nasz wynik spełnia wymaganie.
Podobnie jak powyżej, jeśli wynik próbki dla zawartości delta-9-THC wyniósł 0,25, a niepewność pomiaru 0,05, to należałoby uznać, że wynik ten jest zgodny z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.
W tej kwestii jest wiele "ale".
Laboratoria policyjne nie podają niepewności. Nawet gdyby to robiły, to dla każdego laboratorium kryminalistycznego byłaby ona inna.
Z reguły sąd nie rozumie niepewności i traktuje ją jako punkt. Tu właśnie ważna jest rola adwokata.
Policja pobrała z domu partię suszu narkotykowego i ustaliła, że zawarte w nim delta-9-THC i delta-9 -THCA są nieco wyższe od wartości pierwotnej. Można się bronić "niepewnością", bo nawet jeśli policyjne laboratorium tego nie zgłosiło, to nie znaczy, że to nie istnieje.
Autorem artykułu jest Marek Klein, z EkotechLab / Canna Labs. Jest twórcą programu certyfikacji produktów konopnych Golden Cannabis.
© Copyright konopny-swiat.pl 2019. All Rights Reserved.