Najnowsze wiadomości

17 czerwca 2024 3:57

Marihuana pomaga w leczeniu migreny?  • Związek pomiędzy środkami przeciwbólowymi a kannabinoidami został powszechnie udowodniony.
  • Konopie indyjskie mogą być wielkim sprzymierzeńcem w leczeniu nieprzyjemnych objawów wywołanych przez migreny.
  • W tym artykule wyjaśniamy, jak i dlaczego kannabinoidy działają przeciwko tej skardze.

Co to jest migrena?

Migrena jest rodzajem umiarkowanego lub silnego bólu głowy, który występuje często i jest zlokalizowany po jednej stronie głowy. Objawy migreny mogą obejmować mdłości oraz wrażliwość na światło i hałas. Jest to powszechny stan zdrowia, który dotyka około 1 na 5 kobiet i około 1 na 15 mężczyzn na świecie. Dokładna przyczyna migreny jest nadal nieznana, chociaż niektóre czynniki, które mogą ją wywołać, zostały już zidentyfikowane:

  • Początek okresu
  • Stres, zmęczenie
  • Niektóre rodzaje żywności i napojów

Czy marihuana może pomóc w leczeniu migreny?

Roślina marihuany produkuje pewne związki, zwane kannabinoidami, które koncentrują się na żywicy jej pączków. Kiedy używamy tych kwiatów, kannabinoidy trafiają do naszego organizmu i mają na niego aktywny wpływ. Dzieje się tak dzięki ich interakcji z receptorami naszego systemu endokanabinoidów, które regulują różne funkcje organizmu, takie jak system sygnalizacji bólu.

Nawet jeśli dokładna przyczyna migreny nadal nie została znaleziona, niektóre badania sugerują, że może to być związane z sygnalizacją serotoniny. Konopie indyjskie ingerują w procesy związane z tym hormonem, dlatego też badania te wskazują, że może on okazać się skuteczny w zapobieganiu i łagodzeniu objawów migreny. Jeśli więc musimy odpowiedzieć na pytanie "Czy konopie indyjskie są skuteczne w leczeniu migreny?", odpowiedź brzmi zdecydowanie TAK. Obecnie istnieje wystarczająco dużo dowodów naukowych potwierdzających, że kannabinoidy są skutecznym leczeniem tego zaburzenia.

Niedawno opublikowane badanie twierdzi, że 88,3% z 279 przewlekle chorych na migrenę znacznie poprawiło się z użyciem konopi indyjskich. Ponad połowa z nich doświadczyła zmniejszenia częstotliwości i intensywności swoich bólów głowy, a także udało im się zmniejszyć spożycie leków opioidowych.

Jakie właściwości konopi indyjskich są skuteczne w leczeniu migreny?

Istnieje kilka powodów, dla których kannabinoidy mogą być skuteczne w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów powodowanych przez migreny:

  • Mają one właściwości przeciwbólowe: najbardziej nasilającym się objawem tego zaburzenia jest prawdopodobnie ból. Udowodniono, że kannabinoidy przyczyniają się do zmniejszenia bólu poprzez interakcję z receptorami CB1 zlokalizowanymi w określonych obszarach mózgu. Według jednego z badań kannabinoidy przyczyniły się do zmniejszenia bólu u zdecydowanej większości pacjentów.
  • Hamują one poziom serotoniny: jak wspomniano powyżej, kilka badań wykazało, że istnieje związek między migreną i zmian poziomu serotoniny u pacjentów. Najwyraźniej, poziom serotoniny zwiększa się podczas migreny, a zmniejsza się, gdy ból głowy odchodzi. THC pomaga zmniejszyć ilość serotoniny, dlatego jej spożycie może pomóc złagodzić objawy migreny.
  • Marihuana działa jak środek zwiotczający naczynia krwionośne: inną możliwą przyczyną migreny może być poszerzenie i zwężenie naczyń krwionośnych w głowie. Proces ten jest również związany z uwalnianiem serotoniny w mózgu, ponieważ cząsteczka ta powoduje skurcz tętnic. Biorąc pod uwagę fakt, że konopie indyjskie mają działanie obkurczające naczynia krwionośne, mogą być również skuteczne w łagodzeniu bólów głowy z tego powodu.

Związek pomiędzy migreną a układem endokannabinoidalnym

Eksperci twierdzą, że układ endokannabinoidalny jest ściśle związany z migreną. Istnieją dowody, że ludzie z niedoborem anandamidu (ludzki endokannabinoid podobny do THC), mają większe szanse na cierpienie na migreny. To by wyjaśniało, dlaczego spożycie THC, fitokannabinoidu, który imituje anandamid, pomaga złagodzić objawy tej dolegliwości.

Wniosek

Obecnie istnieją wyraźne dowody na skuteczność konopi indyjskich w leczeniu migreny. Kannabinoidy są skuteczną alternatywą, szczególnie dla tych pacjentów, którzy cierpią na poważne migreny i zostali zmuszeni do przyjmowania silnych i wysoce uzależniających leków, takich jak opiaty, co może również prowadzić do niezliczonych szkodliwych skutków ubocznych. Niemniej jednak, zawsze zalecamy, aby przed podjęciem leczenia opartego na konopiach indyjskich zasięgnąć porady lekarza. Należy pamiętać, że dawkowanie, częstotliwość zażywania i metoda zażywania są czynnikami decydującymi o skuteczności leczenia.