Najnowsze wiadomości

28 września 2023 3:13

Mata zapowiada swoją walkę o dekryminalizację marihuany, którą ogłosił wczoraj na gali bestsellerów EmpikuMata zapowiada swoją walkę o depenalizację i legalizację marihuany. Młody raper, który na wczorajszej Gali Bestsellerów Empiku otrzymał nagrodę za swój album "Młody Matczak". Stwierdził, że jego zatrzymanie za posiadanie 1,5 grama marihuany nie było chwytem reklamowym. Matczak zadeklarował, że po zatrzymaniu rozpoczyna działania na rzecz dekryminalizacji marihuany. Jego wypowiedź skomentowali m.in. Artur Rojek i Peja, Marcin PROkop, Monika Olejnik i Patryk Vega. Z drugiej strony zastanawiamy się, jak Matczak, młody człowiek, mógł wspierać parcie na dekryminalizację marihuany.

Matczak deklaruje, że będzie walczył o depenalizację

Mata nie mógł być dziś z nami. Ale oto Skute Bobo. Słuchajcie, chciałem coś powiedzieć. Dwa tygodnie temu zostałem aresztowany za posiadanie marihuany. Chciałem coś obalić. Wielu ludzi uważa, że to był chwyt reklamowy. To nie był chwyt promocyjny. Byłem po prostu w pracy, to był ciężki dzień. Skończyłem pracę i poszedłem na bal razem z kolegą. Ja i moi koledzy chcieliśmy się trochę zabawić. Zostaliśmy zatrzymani przez policjantów

- Młody raper powiedział to podczas wczorajszego wręczenia nagród na gali Bestsellerów Empiku

Odniósł się do swojego niedawnego aresztowania za posiadanie 1,5 grama marihuany. Muzyk spędził noc w policyjnym dołku, a jego mieszkanie zostało przeszukane. Cała sytuacja była szeroko relacjonowana przez różne środowiska i odbiła się szerokim echem w mediach.

Autor "Młodego Matczaka", albumu o marihuanie, zapowiedział teraz, że będzie walczył o dekryminalizację marihuany i zadeklarował, że cały kraj jest zakochany.

Uważam, że marihuanę kochają wszyscy w Polsce. Chcę dać do zrozumienia, że wierzę w to ze względu na przekaz medialny i fakt, że jestem pasjonatem marihuany. Chcę walczyć o dekryminalizację. To ważne, zwłaszcza w naszej społeczności. Od wielu lat jest inspiracją dla muzyków. Chcę podziękować za to wyróżnienie. Proszę również moich fanów muzyki i fanów o przyłączenie się do mnie w walce o dekryminalizację marihuany

- Ogłosił Mata

Artur Rojek, Vito Bambino i inni zapowiedzieli między innymi, że będą wspierać w tym Matę. Był tam jednak Peja, który stwierdził, że użycie przez Matę określenia "narkotyk" mogło przynieść sprawie więcej szkody niż pożytku.

Sprawę po gali skomentował też Marcin Prokop. Pochwalił gotowość Matczaka do dzielenia się tym, co leży mu na sercu. Monika Olejnik przyznała, że politycy powinni skupić się na kwestii depenalizacji. Patryk Vegas przestrzegał przed uzależnieniem.

Z drugiej strony zastanawiamy się, jak laureat statuetki Empiku mógłby wspierać depenalizację.

Mata jest w ostatnich miesiącach znanym artystą. Jednak fakt, że większość Polaków ma mniej niż trzydzieści lat, nie musi oznaczać, że wszyscy znają jego twórczość. Jego słuchacze prawdopodobnie mają znacznie poniżej dwudziestu pięciu lat. Nie jest to nic złego. Chodzi po prostu o to, że jego słuchacze popierają nie tylko legalizację marihuany, ale także jej dekryminalizację. Ich nie trzeba przekonywać.

Gdyby zaczął upubliczniać absurdy związane z marihuaną, takie jak wyroki więzienia dla osób, które dzięki marihuanie uratowały swoje życie i zdrowie, doprowadziłoby to tylko do zwiększenia sprzedaży marihuany na czarnym rynku. Taka polityka jest zupełnie niekontrolowana i nastawiona na zysk, gdzie sprzedawca nie pyta o dowód. Nie oznacza to, że marihuana może być zakazana. Wręcz przeciwnie, zawsze jest na nią popyt. Michał Matczak mógł spopularyzować marihuanę wprowadzając akcję, która opierała się na argumentach powtarzanych przez prasę ogólnopolską. Nie byłoby tak źle, gdyby zachęcił swoich słuchaczy, by nie pozwolili starszym pokoleniom swoich rodzin zapomnieć o marihuanie. Publiczne deklarowanie, że "ten narkotyk musi zostać zalegalizowany" nie jest dobrym pomysłem.

Niezależnie od tego, co zrobi Mata, to się nie zmieni, bez względu na wszystko. Pamiętaj, że politycy, którzy decydują o statusie marihuany, nie przejmują się opiniami raperów na ten temat. Postrzegają oni marihuanę jako niebezpieczny narkotyk, który spowodował wiele zgonów (słowa posła Dolaty, PiS) i jakiekolwiek poluzowanie przepisów w tym temacie jest dla nich niemożliwe.

Nie zapominajmy, że równie ważna jest edukacja społeczeństwa i warto, aby świadomość dotycząca marihuany była na najwyższym poziomie w momencie zmiany rządu. Ważne jest, aby ludzie byli bardziej zaznajomieni z marihuaną. Równie ważne jest używanie odpowiedniego języka i argumentów.