Najnowsze wiadomości

26 lutego 2024 9:42

Olejek Sativa: Potencjalne korzyści medyczne i zastosowanieOlej Sativa, jako jeden z dwóch najpopularniejszych szczepów Sativa i Indica, trafia ostatnio na pierwsze strony gazet na całym świecie ze względu na swoje korzyści terapeutyczne i zapewnienie dobrego samopoczucia całego organizmu. Medyczne zastosowanie i terapeutyczne właściwości marihuany, ogólnie rzecz biorąc, były chwalone przez ponad 3000 lat w historii i nie są wspierane przez dzisiejszą naukę. Z powodu tych badań, które okazują się być korzystne, nawet kraje, które jeszcze nie zalegalizowały marihuany, mocno rozważają legalizację medycznej marihuany.

Co to jest olejek sativowy?

Olejek Sativa to tak naprawdę olejek z konopi, którego składnikiem jest duża ilość odmiany sativa. Olej z konopi jest pozyskiwany z rośliny Cannabis sativa, co zapewnia większe stężenie odmiany sativa niż indica, stąd nazwa olej sativa. Już w czasach starożytnego Egiptu, w około 1550 r. p.n.e., opisano korzyści płynące z oleju sativa i ogólnie z rośliny konopi. W Chinach był on prawdopodobnie stosowany jeszcze wcześniej. Niektóre odmiany i szczepy marihuany zawierają duże ilości substancji zwanej tetrahydrokannabinolem lub znanej jako THC, która jest substancją psychoaktywną, dającą wysokie, euforyczne odczucia podczas palenia lub spożywania pokarmów zawierających duże ilości tej substancji.

Jednak w olejku sativy można znaleźć przede wszystkim kannabidiol lub substancję CBD, która nie daje takiego haju, jak THC

, ale z pewnością uzdrowi organizm z wszelkich problemów zdrowotnych, z jakimi się borykamy.

Efekty działania olejku Sativa

Roślina marihuany via pexels

.

Oba stężenia, THC i CBD, w olejku Sativa, są połączone z setkami innych związków kannabinoidowych, które organizm rozpoznaje poprzez receptory w mózgu, dzięki czemu działają na niego leczniczo.

Efektem działania oleju Sativa może być pobudzenie apetytu, co jest doskonałą rzeczą w przypadku zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia. Olejek Sativa znacznie poprawia pamięć i zdolności zapamiętywania u ludzi niezależnie od ich wieku. To sprawia, że olejek ten jest doskonały dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera lub inne choroby, które atakują receptory w mózgu i uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie.

Epilepsja jest jedną z chorób, które są najskuteczniej leczone przez olejek sativa. Ponadto wiele innych badań dowiodło, że olej ten jest skutecznym środkiem w leczeniu zespołu Lennoxa-Gastauta i zespołu Dravet

, które są bardzo ciężkimi postaciami epilepsji.

Inną wspaniałą cechą oleju Sativa jest jego właściwość uśmierzania bólu, która jest w stanie pomóc w zmniejszeniu bólu u tych, którzy cierpią na wszelkiego rodzaju przewlekłe bóle w swoim ciele. Może być stosowany jako leczenie raka przed bólem, skurcze mięśni, i tak dalej.

Czy olej z Sativy może sprawić, że będziesz na haju?

Olej z konopi indyjskich via Unsplash

.

Jeśli twój olej z konopi zawiera większą dawkę związku CBD niż THC, wtedy nie doświadczysz haju tak intensywnie, jak w przypadku olejów i innych produktów z przewagą THC. Jeśli więc olej jest wyprodukowany z odmiany sativy, stąd nazwa olej sativowy, nie masz się czym martwić, jeśli nie lubisz uczucia haju i chcesz po prostu przyjmować olej sativowy jako lek. W rzeczywistości, przyjmowanie olejku Sativa z niską dawką THC pozwoli ci na leczenie się olejkiem i kontynuowanie dnia jak zwykle.

Czy olejek jest legalny?

W krajach takich jak Kanada, Holandia, w kilku stanach USA i wszędzie tam, gdzie marihuana jest zalegalizowana, olejek Sativa jest również legalny. Na przykład w Wielkiej Brytanii ludzie mogą używać olejku kannabidiolowego jako leku terapeutycznego tylko wtedy, gdy zawiera on THC poniżej 0,2%. Ponieważ na tym poziomie nie jest on w ogóle psychoaktywny.

Do tej pory Światowa Organizacja Zdrowia

wydała wiele opinii potwierdzających korzystne właściwości tego olejku i marihuany, dlatego przypuszczamy, że w wielu innych krajach kannabidiol również będzie zyskiwał na popularności.

Jak należy spożywać ten olej?

Palenie marihuany via unsplash

.

Efekty fizjologiczne mogą się różnić w zależności od osoby i od tego, w jaki sposób są spożywane. Na przykład, jeśli dwie różne osoby spożywają edibles zawierające olej Sativa, zależy to w dużej mierze od ich układu pokarmowego i tego, jak łatwo akceptuje on wchłanianie kannabinoidów. Jednak w przypadku palenia lub wapowania olejku, efekty będą niemal identyczne u obu osób. Przeprowadzono badania nad paleniem marihuany bezpośrednio jako jointa, które wykazały, że zmniejsza ona zdrowie płuc i układu oddechowego u osób palących regularnie. Dlatego zaleca się, aby olej Sativa był przyjmowany przez pióro vape

, które zapewnia maksymalną absorpcję i brak zagrożeń dla zdrowia.

W 2017 r. przeprowadzono przegląd opublikowany przez Frontiers in Pharmacology, w którym wyjaśniono, w jaki sposób olejek sativy chroni hipokamp

. Jest to część mózgu, która umożliwia uczenie się, nawigację i pamięć, aby działać bez żadnych problemów. Okazało się, że chroni on również przed schizofrenią i przewlekłym bólem związanym z tymi chorobami, choć jego mechanizm wciąż nie został odkryty.

Uwagi dotyczące oleju Sativa, o których należy pamiętać

Chociaż istnieje wiele obiecujących badań na temat olejku sativy w odniesieniu do leczenia ciała, ta dziedzina medycyny jest wciąż w powijakach. Wynika to częściowo z faktu, że wiele krajów, ich obywatele, a przede wszystkim osoby odpowiedzialne za badania naukowe, nadal nie akceptują konopi jako odpowiedniego środka leczniczego dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia organizmu.

Kwiat marihuany via unsplash

.

Tak jak dobroczynne właściwości marihuany są nadal niejasne, tak ryzyko i potencjalne szkodliwe dla zdrowia strony marihuany są również ukryte. Istnieje wiele kontrowersyjnych badań wykazujących, że palenie marihuany szkodzi zdrowiu, podczas gdy inne dowodzą czegoś zupełnie przeciwnego. Uzależnienie jest również jednym z głównych problemów ryzyka związanego z marihuaną. Jednakże, jeśli tylko pojawi się więcej badań dotyczących używania i korzyści płynących z marihuany, wkrótce nie będzie nieporozumień co do tego, co jest dopuszczalne, a co nie pod względem zdrowotnym. Zwłaszcza jeśli chodzi o produkty na bazie konopi i produkty uboczne, takie jak olej sativa.

5 1 głosowanie Artykuł Ocena