Najnowsze wiadomości

17 czerwca 2024 3:04

Republika Południowej Afryki przedstawiła propozycję legalizacji marihuany.Republika Południowej Afryki ogłosiła plan legalizacji marihuany. Obywatele będą mogli uprawiać do ośmiu roślin na gospodarstwo domowe i posiadać więcej niż jeden kilogram suszu konopi. Chociaż nadal nielegalny będzie handel marihuaną, to ludzie będą mogli prowadzić barter. Ustawa ta jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego RPA z września 2018 roku. Orzeczenie to uznało przepisy za niekonstytucyjne. Zakłada ono, że uprawa i posiadanie konopi są karalne. Trybunał nakazał natychmiastowe zaprzestanie karania marihuany i dał władzom dwa lata na stworzenie przepisów zezwalających i regulujących jej uprawę i posiadanie. Projekt ustawy został zatwierdzony przez parlament na miesiąc przed upływem terminu.

Przepisy dotyczące marihuany w RPA

Prawie dwie dekady temu Trybunał Konstytucyjny RPA uznał za niekonstytucyjne przepisy, które nakładały kary na obywateli za posiadanie i uprawę konopi indyjskich. W orzeczeniu z września 2018 roku Trybunał nakazał władzom zaprzestanie kryminalizacji marihuany, a rząd ma dwa lata na uchwalenie przepisów legalizujących i regulujących uprawę i posiadanie konopi.

Parlament RPA zatwierdził ustawę, która zezwala na uprawę i posiadanie konopi indyjskich na własny użytek.

Nowe prawo zezwala między innymi na:

  • uprawę do czterech kwitnących roślin konopi indyjskich na osobę fizyczną i do ośmiu na gospodarstwo domowe pozwala na uprawę roślin konopi o silnym działaniu.
  • Posiadanie do 600g suszu konopi indyjskich na osobę i do 1,2kg na gospodarstwo domowe
  • Posiadanie jednej rośliny kwitnącej, do 100 gramów suszu konopi w miejscach publicznych
  • Posiadanie dowolnej liczby nasion

Projekt ustawy ustanawia również system wymiany, w którym dwie niekwitnące rośliny konopi odpowiadają jednej kwitnącej, a pięć gramów świeżej rośliny konopi odpowiada jednemu gramowi suszu.

Nowe prawo pozwala na wymianę i sprzedaż roślin, nasion i suszu. Są jednak pewne ograniczenia i jest to wymiana wyłącznie bezgotówkowa (non-profit). Wymienić można:

30 nasion lub sadzonek na jedną kwitnącą roślinę
100 gramów suszu

Wspomniany przelicznik dotyczy również wymian.

Ustawa zabrania również m.in:

  • Za handel ludźmi grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności
  • Nie można używać marihuany w miejscach publicznych, zbyt blisko okien lub w obecności osoby, która sobie tego nie życzy (do 2 lat więzienia).
  • Nieletnim można podawać marihuanę (do 15 lat więzienia).
  • Używanie marihuany przed nieletnich (do 4 lat więzienia).

Można przypuszczać, że ustawa zostanie uchwalona i wejdzie w życie jak najszybciej, biorąc pod uwagę termin, jaki Trybunał wyznaczył ustawodawcom na uchwalenie ustawy. Termin ten upływa za miesiąc.

Projekt ustawy o legalizacji marihuany jest mocno antykomercyjny. Nie pozwala na prowadzenie handlu. Obywatel RPA, który jest fanem, może zasadzić kilka krzaków marihuany, aby zacząć, a następnie wymieniać się z zaprzyjaźnionymi hodowcami, aby uzyskać więcej odmian.

Republika Południowej Afryki, gratulacje!