Najnowsze wiadomości

30 maja 2024 8:49

USA: Kolejne cztery stany zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnychPrzy okazji wyborów prezydenckich w USA przeprowadzono stanowe referenda, w wyniku których cztery stany zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych. Do jedenastu stanów, w których rekreacyjna marihuana jest już legalna, dołączyły Arizona, Południowa Dakota, New Jersey oraz Montana. Missisipi oraz Południowa Dakota zalegalizowały marihuanę do celów medycznych, a Oregon zalegalizował w tym samym celu psylocybinę, a także zdekryminalizował wszystkie narkotyki.

USA: Kolejne cztery stany zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, zanim poznali zwycięzcę tegorocznych wyborów prezydenckich dowiedzieli się, że zdecydowanym zwycięzcą w tym roku jest marihuana. Konopie indyjskie przeznaczone do użytku rekreacyjnego przez dorosłych obywateli zostały zalegalizowane w czterech kolejnych stanach. Wszystko za sprawą referendów przeprowadzonych przy okazji wyborów prezydenckich.

Oto jak procentowo wyglądało poparcie dla legalizacji w poszczególnych stanach:

  • Montana: 57% głosów ZA
  • Arizona: 60% głosów ZA
  • Południowa Dakota: 54% głosów ZA
  • New Jersey: 67% głosów ZA

Ponadto obywatele stanów Missisipi oraz Południowa Dakota opowiedzieli się za legalizacją konopi indyjskich do celów medycznych.

Komentatorzy w stanach mówią o konopnej rewolucji oraz o “punkcie zwrotnym dla polityki narkotykowej bez jakiejkolwiek reformy federalnej“.

Oregon poszedł o krok dalej, zalegalizowano tam psylocybinę (grzybki) do celów medycznych, a także zdekryminalizowano posiadanie narkotyków w ogóle. Od teraz każdy obywatel powyżej 21 roku życia może posiadać określona ilość kokainy czy LSD.

Ludzie zdają sobie sprawę, że nie chodzi tylko o to, by się naćpać.

– powiedział Avis Bulbulyan, dyrektor generalny SIVA Enterprises, firmy konsultingowej zajmującej się rozwojem i rozwiązaniami dla branży konopnej.

Czy faktycznie ten impuls jest zwiastunem legalizacji konopi indyjskich w Stanach Zjednoczonych na poziomie federalnym? To bardzo możliwe.

Zmiany prawne pod katem marihuany przybierają w USA co raz większe tempo. To tam rozpoczęła się niemal dekadę temu światowa prohibicja konopna i to tam rozpoczęła się obecna legalizacyjna rewolucja ogarniająca powoli cały świat. Jeszcze dekadę temu marihuana do celów rekreacyjnych była nielegalna we wszystkich stanach. Pierwsze zmiany w tej kwestii zaczęły się w roku 2012, dziś ponad 30% obywateli USA mieszka w miejscu gdzie marihuana jest legalna (łącznie 15 stanów).