Najnowsze wiadomości

30 maja 2024 7:49

Szwajcaria przedstawia pilotażowy program legalizacji marihuanyW zeszłym miesiącu szwajcarskie Zgromadzenie Narodowe ogłosiło pilotażowy program legalizacji marihuany. Uczestnicy będą mogli legalnie kupić marihuanę do użytku rekreacyjnego. Nie oznacza to jednak, że marihuana zostanie natychmiast zalegalizowana. Więcej szczegółów na temat szwajcarskiego projektu jest dostępnych tutaj.

Szwajcarski program pilotażowy legalizacji marihuany

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba Zgromadzenia Federalnego Szwajcarii, zatwierdziła projekt ustawy o ustanowieniu programu pilotażowego, który pozwoli dorosłym obywatelom legalnie kupić susz marihuany do użytku rekreacyjnego. Program ten jest między innymi wynikiem ubiegłorocznego poparcia szwajcarskiej Komisji Zdrowia dla legalizacji marihuany.

Pilotażowy program legalizacji marihuany ma trwać przez pięć lat. Program będzie dystrybuował tylko nasiona pochodzące ze szwajcarskich upraw. Oczekuje się, że jego producenci będą przestrzegać najwyższych szwajcarskich standardów upraw organicznych.

Zgromadzenie Narodowe odrzuciło kilka punktów, które nałożyłyby dodatkowe regulacje i ograniczenia na uczestników programu. był jednym z punktów, które odpadły.

  • Poinformowanie szkoły lub pracodawcy o swoim uczestnictwie.
  • Udział w programie może skutkować zawieszeniem prawa jazdy
  • Rejestracja użytkowników
  • Program zabrania udziału w nim osobom z przeszłością lub problemami z narkotykami
  • Ograniczenie poziomu THC do 15% (ostatecznie poziom ten został podniesiony do 20%).

Niektórzy twierdzą, że nie wszystko jest pewne. Prawo może być jeszcze zmienione przez Radę Kantonu, wyższą izbę Zgromadzenia Narodowego. Osoby zainteresowane są jednak dobrej myśli.

Jest to pozytywny krok w kierunku normalizacji dyskusji o marihuanie w kraju. Proces legislacyjny wciąż trwa i jest nieco niepewny.

- Simon Anderfuhren-Biget, szwajcarski ekspert od polityki narkotykowej, stwierdził w wywiadzie dla MJBizDaily.

Anderfuhren przekonuje, że nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze, nie ma szans na rozpoczęcie dystrybucji przed 2022 rokiem.

Anderfuhren Biget zaznaczył również, że proces naukowy miałby trwać pięć lat, z możliwością przedłużenia (o kolejne dwa), a zebrane z niego informacje mogłyby dostarczyć naukowych argumentów do narodowej dyskusji na temat legalizacji dystrybucji marihuany wśród dorosłych konsumentów.

Największym problemem projektu są jego ramy czasowe. Nie jest on zbliżony do planowanych legalizacji Luksemburga i San Marino, które mogą stać się wkrótce rzeczywistością. Jest to krok w pozytywnym kierunku, ale nie zmienia to jego znaczenia.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pełna legalizacja może być możliwa nawet w 2030 roku.

Szwajcaria zakazuje uprawy, konsumpcji i handlu marihuaną do celów rekreacyjnych. Za posiadanie przez osobę dorosłą mniej niż dziesięciu gramów marihuany grozi grzywna w wysokości 110 CHF (90 EUR). Osoba ta nie zostanie jednak oskarżona o popełnienie przestępstwa.